Тема: "Бабусина скриня"
(Розв’язування вправ на всі дії з натуральними числами.)
Мета:
·
закріпити в учнів уміння
виконувати дії над натуральними числами в процесі розв’язування різноманітних
вправ;
·
сприяти розвитку логічного
мислення, обчислювальних навичок учнів, культуру математичної мови і записів;
·
формувати інтерес до математики;
·
виховувати патріотизм, інтерес до
народних звичаїв, самостійність, наполегливість, взаємодовіру.
Обладнання: презентація,
скриня з українським вбранням
Тип уроку: узагальнення
і систематизація знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
Математика і культура–
це… вираз тієї самої сили уяви, тільки в першому разі уява звернена до голови,
а в другому – до серця.
Теренс Хіл
І. Організаційний
момент
Налаштування на гарний настрій на
уроці.
Вчитель: Невідомо хто, коли, але хтось сказав
слова, які передаються нам і які передаємо ми своїм нащадкам: «Намагайтеся кожного
дня для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки від того
настрою, з яким ви вступаєте в день, або в справу, залежать ваші успіхи, а
можливо і невдачі». Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати
від нього задоволення і гарні результати.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми з вами поєднаємо
уміння розв’язувати вправи на всі дії з натуральними числами, розв’язувати
рівняння, задачі та знання культури нашого народу.
ІІІ. Актуалізація
опорних знань, перевірка домашнього завдання.
№6 ст.104
1)
50·11=550
(км) відстань.
2) 50+5=55 (км/год) шв. після
збільшення.
3) 550:55=10 (год) щоб подолати цю
відстань.
Відповідь: 10 год.
Розмальовка
Кросворд (слайд 3)
По горизонталі: 1. Що це ап ?
2. Результат дії
множення.
3. Розв’язок
рівняння.
4. Найменше
натуральне число.
5. s = ʊt.
6. 2х =10.
СКРИНЯ.
А чи знаєте ви, діти,
що таке скриня?
-
Колись у кожній хаті
була скриня. І в них мами ваших бабусь, бабусі ваших бабусь зберігали все найдорожче,
найрідніше їхньому серцю. Скриня — дерев’яний ящик з віком та прискринком.
Здавна люди дотримувалися народної моралі: ніхто не мав права зазирати до
скрині — ані мати, ані батько, ані сестри — вона залишалася власністю дівчини,
а пізні- ше — жінки на все життя. У спадок вона могла перейти тільки після
смерті. Про скриню дбала кожна жінка ще в пору дівування.
ІV. Розв’язування вправ.
Вчитель: Бабуся нам заповіла — розібрати її спадщину.
Якщо попорпатись у бабусиній
скрині, можна знайти безліч цікавих речей, зігрітих любов’ю, насичених їхньою
енергією, речей-символів, речей-оберегів. Для того, аби дізнатися, чим живуть,
чим захоплюються найрідніші та найдорожчі для нас люди, ми повині плідно
попрацювати.
Усний рахунок:
(слайд 5)
1.
50·2:25;
6. 3 ·13 – 3 ·12;
2.
(100 – 4) : 16; 7. (6 · 12 + 28) : 10;
3.
72 – 6 + 8;
8. 32 : 1 – 16;
4.
11 · 4 + 8;
9. (90 + 8) : 49;
5.
(42 + 32)
:5; 10. 2 · 18 : 36.
Вчитель: Відкриваємо
скриню – рушник.
А що ви знаєте про рушник?
Рушник. Один із символів України. Не було, мабуть, жодної хати на Україні, яку б не
прикрашали рушники. Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей. Він з давніх давен символізував мир,
злагоду та здоров’я в сім’ї. Все життя проходить поруч із рушником: ушановуємо
народження немовляти, виряджаємо в далеку путь батька – сина. Рушником
перев’язують старостів та сватів, молода – молодого. У кожній родині, коли
підростала дівчина, скриня поповнювалася рушниками. Ними вистеляли дорогу на
весіллі від порога до дверей хати. Поширений є на Україні звичай накривати
рушником хліб на столі і підносити його дорогому гостеві також на рушнику. А
коли син вирушав з дому в далеку дорогу, мати дарувала йому рушник як оберіг
від лиха і бажала, щоб рушничком йому слалася дорога в життя.
Розвязати задачу:
(слайд 6)
Бабуся, донька та онучка вишивали протягом року рушники. Бабуся вишила на 6
більше, ніж онучка, донька – на 4 більше ніж онучка. Скільки рушників вишила
кожна майстриня окремо, якщо всього було вишито 37 рушників?
Розв’язання:
х + х + 6 + х + 4 = 37,
3х + 10 = 37,
3х = 27,
х = 9.
Отже, онучка вишила 9 рушників, бабуся – 15 рушників, донька – 13 рушників.
Вчитель:— А ось погляньте (виймає вишиту сорочку) на цю сорочку. А знаєте, що її вишивала
бабуся... своєму синові..., коли той ще був учнем.
А що ви знаєте про
сорочку?
1. Довгими зимовими вечорами вишивали дівчата не
тільки рушники, а й сорочки.
2. Сорочки вишивали і матері своїм синам, а коли
син вирушав у далеку дорогу, то сорочка служила йому оберегом: оберігала від
злого і недоброго.
3. Сорочки вишивали червоними і чорними нитками.
Червоне – то радість. Чорне – печаль.
Вчитель: У багатьох із вас вишиті сорочки. Хто ж їх вам
вишивав?
Розв'язати рівняння: (слайд 7)
44 + (х – 10) = 68,
х – 10 = 68 – 44,
х
– 10 = 24,
х
= 34.
Вчитель: Подивимось, що ще є тут (заглядає в скриню, виймає віночок).
Дівчатка, погляньте, що у мене в скрині. А що таке
віночок і які бувають вінки?
1. Віночок – символ добра і надії.
2. Віночок – сплетене коло з квітів, листя,
гілок.
3. Є вінок лавровий, його одягали на голови
переможців.
4. Є терновий вінок – символ страждання.
5. А ще є вінок український. Він символізує
молодість і кохання, може визначати долю.
6. Дівочий вінок носять юнки кожної весни і літа.
7. Весільний вінок одягають тільки раз – на
весілля.
8. А мені бабуся розповідала, що дівочий віночок
обов’язково має бути з живих квітів. Усі вони мають цілющі властивості, а
значить, такий віночок, що нагадує сонце, захистить молодий організм від різних
хвороб, згубного ока, недоброго духу.
Український віночок... Оспіваний у піснях, оповитий
легендами та переказами, опоетизований майстрами пензля та слова. Він був і
одвічним символом добра та надії.
Мозаїка: (слайд 8)
Замість
геометричних фігур вставити цифри, щоб була правильна рівність.
Вчитель: А ось яка красива хустка у скрині! Хустка з
давніх-давен була улюбленим головним убором української жінки.
Вишиті хустки в Україні були білого кольору. Колись їх вишивали шовком,
сріблом, золотом. Якщо нитками, то найбільше рожевими. Трапляється і чорний
колір. Сині окремо не вживали, а в поєднанні з червоними.
Будь-який обряд не обходиться без хустки. На народини приходять родичі з
хлібом і хусткою. Хліб – символ добробуту, а хустка – оберіг дитини і матері
від сил злих. Широка хустка фігурує в українському весільному обряді. Хусткою
покривали молоду і вона зберігалася потім усе життя.
Подивуймося ж і нині незнищенній живій любові нашого народу до простого та
водночас незбагненного дива – української хустки. Нехай матерям, коханим,
молодим дружинам, бабусям несуть хустки-дарунки, барвисті, як сад навесні,
мерехтливі, як світання над річкою. Хай завжди веселить вас українська хустка.
Знайди помилку: (слайд
9)
5 · 22
= 102 = 100
5 · 22 =
5 · 4 = 20
Вчитель: Давайте
подивимося, що ще є у нашій скрині.
А ще в нашій скрині є барвінок – символ хлопця, символ краси. Барвінок –
рослина добра. Він – захисник. Пучечки барвінку вішають над дверима і вікнами,
щоб злі духи не проникали в дім. І ще це рослина цілюща. Він вливав у людей
віру у власні сили, зміцнював волю.
У нашій скрині є пучечки й іншого зілля. Ось подивіться: це м’ята і полин.
Ними перекладали речі у скрині, щоб краще пахло і зберігалося довго.
А це – вербові прутики. Їх освячують у церкві у Вербну неділю і зберігають
у хаті, як оберіг від грому.
А це – пучок колосків. Їх ще називають дідух. На Святий вечір його виймали
із скрині і ставили на стіл, за яким вечеряють.
А ось намисто, яке завжди зберігали в бабусиній скрині. Бабусі дуже любили
бурштинові прикраси.
V. Домашнє
завдання. (слайд 10)
§11 – 13 повторити
№ 4,7,8 ст. 104 № 11(додатково)
VІ. Підсумок уроку
Оцінки за урок.
Спасибо за интересную разработку.
ВідповістиВидалитиДякую1
ВідповістиВидалитиМені здається, що бути присутнім на такому уроці - одне задоволення. Дякую Вам!
ВідповістиВидалитиТак. Дякую!
ВідповістиВидалити